بیمه تکمیلی چیست ؟

یكی از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع‌ پوشش‌های بیمه‌‌ای، بیمه‌ تکمیلی درمان است‌. باتوجه‌ به‌ اینكه‌ انسان همواره‌ در معرض‌ خطر انواع‌ مختلف‌ بیماری‌ها بوده‌ و هست‌، به ناچار برای معالجه‌ بیماری و بهبودی، متقبل‌ هزینه‌‌های سنگین‌ پزشكی، دارو، عمل‌ها‌ی جراحی و مخارج‌ بیمارستان‌ می‌شود. به‌ منظور كمك‌ به‌ مردم‌ در پرداخت چنین‌ هزینه‌هایی، شركت‌های بیمه‌ طرح‌های مختلف بیمه‌های درمانی را ارائه‌ می‌نمایند. این‌ نوع‌ بیمه‌ در كشور ایران‌ به‌ صورت‌ گروهی، خانوادگی و انفرادی عرضه‌ می‌گردد.

در حال حاضر تنها شرکت بیمه‌ای که به صورت مستقیم بیمه تکمیلی انفرادی ارائه می‌کند، شرکت بیمه سامان می‌باشد.
بیمه تکمیلی انفرادی سامان خدمات خود را در قالب 6 طرح ارائه کرده‌است که پوشش‌ها و سقف تعهدات هرکدام از آنها در مدت یک‌سال در جدول شماره یک، و شرح هریک از تعهدات در جدول شماره دو، بیان شده‌است.
همچنین توضیحات مربوط به خرید بیمه تکمیلی انفرادی سامان بدون داشتن بیمه‌ پایه، دوره انتظار، فرانشیز، شرایط سنی، شرایط بیمه تکمیلی خانوادگی، روش‌های پرداخت حق‌بیمه‌ تکمیلی و فرآیند دریافت هزینه‌های پزشکی از بیمه سامان را می‌توانید در ادامه‌ی جدول‌ها مطالعه کنید.

شرح تعهدات

تعهدات شرح
بیمارستانی جبران هزینه‌های بستری، جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی، آنژیوگرافی قلب، گامانایف و انواع سنگ‌شکن در بیمارستان و مراکز جراحی محدود Daycare.
تبصره: عمل‌های جراحی Daycare، به جراحی‌هایی اطلاق می‌شود که مدت زمان مورد نیاز برای مراقبت بعد از عمل در مراکز درمانی، کمتر از یک روز باشد.
عمل‌های جراحی عمل‌های جراحی مهم مربوط به سرطان، مغز و اعصاب مرکزی و نخاع (به استثنای دیسک ستون فقرات)، گامانایف، قلب، پیوند ریه، کبد، مغز استخوان
پاراکلینیکی گروه 1 جبران هزینه‌های سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن، انواع آندوسکوپی، ام آر آی، اکوکاردیوگرافی، استرس اکو، دانستیومتری
پاراکلینیکی گروه 2 جبران هزینه‌های مربوط به تست ورزش، تست آلرژی، تست تنفسی اسپیرومتری (PFT)، نوار عضله (EMG)، نوار عصب (NCV)، نوار مغز (EEG)، نوار مثانه )سیستومتری، یاسیستوگرام)، شنوایی سنجی، بینایی سنجی ، هولترمانیتورینگ قلب، آنژیوگرافی چشم
جراحی‌های مجاز سرپایی شکستگی و در رفتگی، گچ گیری، ختنه، بخیه و کشیدن بخیه، کرایوتراپی، اکسیزیون لیپوم، بیوپسی، تخلیه کیست و لیزردرمانی
خدمات آزمایشگاهی آزمایش‌های تشخیص پزشکی، پاتولوژی، آسیب‌شناسی و ژنتیک پزشکی، انواع رادیوگرافی و نوار قلب و فیزیوتراپی (به استثنا چکاپ)
آمبولانس شهری و بین شهری هزینه‌های آمبولانس شهری و بین شهری
زایمان هزینه‌های زایمان اعم از طبیعی و سزارین
ویزیت و دارو هزینه ویزیت و دارو
دندانپزشکی هزینه‌های مربوط به دندانپزشکی (به استثنای ایمپلنت و ارتودنسی و دندان مصنوعی و جراحی لثه)
نازایی درمان‌های مربوط به نازایی
رفع عیوب انکساری دو چشم هزینه‌ها‌ی مربوط به رفع عیوب انکساری دو چشم
سمعک هزینه‌های مربوط به خرید سمعک

خرید بیمه تکمیلی انفرادی سامان بدون داشتن بیمه‌ پایه

درگذشته برای خرید بیمه تکمیلی، داشتن بیمه‌ پایه (تامین اجتماعی، حوادث درمانی، خدمات درمانی نیروهای مسلح و سلامت ایرانیان) در اکثر شرکت‌های بیمه الزامی بوده‌است. اما هم‌اکنون بعضی از شرکت‌های بیمه از جمله بیمه سامان برای رفاه حال خریداران بیمه تکمیلی خود، لزوم داشتن بیمه‌ پایه را حذف نموده‌اند و در صورتی که خریدار بیمه تکمیلی، بیمه‌ پایه نداشته‌باشد، تنها 18 درصد به مبلغ حق‌بیمه او افزوده خواهدشد و تغییر دیگری در بیمه‌نامه تکمیلی او به علت نداشتن بیمه‌ پایه رخ نخواهد داد.

دوره انتظار بیمه تکمیلی سامان

به مدت زمانی گفته می‌شود که پس از گذشت آن بیمه‌گذار می‌تواند از پوشش‌های بیمه‌نامه خود استفاده نماید.
هریک از طرح‌های بیمه تکمیلی انفرادی سامان دارای دوره‌ی انتظار 3 ماهه برای خدمات بستری و جراحی و دوره انتظار 9 ماهه برای زایمان می‌باشند.
به این معنا که برای استفاده از پوشش بستری و جراحی بیمه‌نامه تکمیلی، باید حداقل 3 ماه و برای استفاده از پوشش زایمان باید حداقل 9 ماه از خرید آن گذشته‌باشد، بنابراین می‌بایست قبل از بارداری برای خرید بیمه تکمیلی با پوشش زایمان اقدام کنید.

فرانشیز بیمه تکمیلی سامان

فرانشیز به مقداری از هزینه‌های درمانی گفته می‌شود که پرداخت آن برعهده خود بیمه‌گذار است و بقیه هزینه‌های درمان را شرکت بیمه پرداخت می‌کند.
مقدار فرانشیز بیمه تکمیلی سامان 10 درصد می‌باشد و هیچ ارتباطی با داشتن بیمه‌ پایه و یا نداشتن آن ندارد. به این معنا که هزینه‌های درمانی بیمه‌گذار هرمقداری که باشد حداقل 10 درصد آن باید توسط بیمه‌گذار پرداخت شود.
برای مثال هزینه‌های پزشکی فردی 10,000,000 تومان شده‌است، از این مقدار پرداخت 10 درصد یعنی 1,000,000 تومان برعهده‌ی شخص بیمه‌گذار و پرداخت 90 درصد مابقی یعنی 9,000,000 تومان تا سقف تعهدات بیمه سامان، برعهده او می‌باشد.

شرایط سنی بیمه تکمیلی سامان

بازه‌ی سنی بیمه تکمیلی انفرادی سامان از بدو تولد تا 70 سالگی می‌باشد و افراد بیشتر از 70 سال امکان خرید بیمه تکمیلی انفرادی سامان را نخواهند داشت.

بیمه تکمیلی خانوادگی سامان

عده‌ای تصور می‌کنند که در بیمه تکمیلی خانوادگی با پرداخت یک حق‌بیمه توسط سرپرست خانواده تمام اعضای آن خانواده تحت پوشش قرار می‌گیرند. اما این تصور کاملا اشتباه است.
بیمه تکمیلی خانوادگی در واقع همان بیمه تکمیلی انفرادی است که با دریافت حق‌بیمه به تعداد اعضای خانواده برای همه‌ی آن‌ها بیمه تکمیلی خریداری می‌شود. با این تفاوت که به جای صدور بیمه‌نامه به تعداد اعضای خانواده، یک بیمه‌نامه که در آن نام سرپرست خانواده و افراد تحت تکفل او نوشته شده‌باشد صادر خواهدشد.
در این بیمه‌نامه تمامی اعضای خانواده فقط یک طرح را می‌توانند انتخاب و خریداری کنند و اگر خانواده‌ای قصد انتخاب طرح جداگانه‌ای برای هریک از اعضا را داشته باشد، می‌تواند در صورت داشتن شرایط لازم، بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی برای هر فرد خریداری کند.
در حال حاضر علاوه بر بیمه تکمیلی انفرادی، بیمه تکمیلی خانوادگی سامان نیز توسط ازکی صادر و به متقاضیان ارائه می‌گردد.

روش‌های پرداخت حق‌بیمه‌ تکمیلی

حق‌بیمه تکمیلی به صورت سالیانه و براساس سن بیمه‌گذار تعیین می‌شود و بیمه‌گذار می‌تواند به یکی از دو روش نقدی و یا اقساطی حق‌بیمه خود را پرداخت نماید.
پرداخت حق‌بیمه به روش نقدی و یکجا ، شامل 10 درصد تخفیف خواهدشد و درصورتی که بیمه‌گذار مایل به پرداخت حق‌بیمه خود به صورت اقساطی باشد، در ابتدا باید 30 درصد آن‌را به عنوان پیش‌ پرداخت بپردازد و مابقی را در 5 فقره چک 1 ماهه پرداخت نماید.
به این نکته باید توجه داشت که در بین تمام طرح‌های بیمه تکمیلی انفرادی سامان، فقط در طرح نسیم امکان پرداخت حق‌بیمه به صورت اقساطی وجود ندارد.

فرآیند دریافت هزینه‌های پزشکی از شرکت بیمه سامان

دو روش برای دریافت هزینه‌های پزشکی مورد تعهد بیمه سامان وجود دارد که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت:
روش یک: بیمه‌گذاران به مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه سامان مراجعه کنند.

  • در صورت مراجعه بیمه‌گذار به مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه سامان که امکان صدور معرفی‌نامه به صورت آنلاین را داشته‌باشند، در همان محل معرفی‌نامه به صورت آنلاین برای آن‌ها صادر می‌شود.
    در این حالت پرداخت هزینه‌های درمانی بیمه‌گذار تا سقف تعهدات پوشش‌های بیمه سامان برعهده‌ی خود شرکت می‌باشد و بیمه‌گذار فقط باید 10 درصد هزینه‌های پزشکی را در همان محل به عنوان فرانشیز و سهم خود پرداخت کند.
  • در صورتی که بیمه‌گذار بخواهد به مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه سامان که امکان صدور معرفی‌نامه به صورت آنلاین را ندارند، مراجعه کند، باید از قبل به نمایندگی‌های بیمه سامان رفته و برای مرکز درمانی مورد نظر خود معرفی‌نامه دریافت نماید. در این حالت نیز مانند حالت قبل بیمه‌گذار فقط باید 10 درصد هزینه‌های پزشکی را در همان جا، به عنوان فرانشیز و سهم خود پرداخت نماید.

روش دوم: بیمه‌گذاران به مراکزی به غیر از مراکز طرف قرارداد بیمه سامان مراجعه کنند.

  • در این صورت اگر بیمه‌گذار بیمه‌ پایه داشته‌باشد و بخواهد از آن استفاده‌کند در ابتدا باید با فاکتور هزینه‌ها و مدارک درمانی به بیمه‌ پایه خود مراجعه نماید و مبلغ مورد تعهد بیمه گر اول را دریافت کند. پس از آن بیمه‌گذار باید به یکی از نمایندگی‌های بیمه سامان مراجعه نماید و با تحویل مدارک خود مابقی هزینه‌ها به استثنای 10 درصد فرانشیز را دریافت کند.
  • در غیر این صورت اگر بیمه‌گذار، بیمه‌ پایه نداشته باشد و یا نخواهد از آن استفاده کند، می‌تواند از همان ابتدا به یکی از نمایندگی‌های بیمه سامان مراجعه نماید و هزینه‌های پزشکی خود را تا سقف تعهدات بیمه سامان از آن دریافت کند.

فرآیند خرید بیمه تکمیلی انفرادی/خانوادگی

شما می‌توانید در 6 مرحله سفارش خرید بیمه تکمیلی انفرادی/خانوادگی خود را در سایت ازکی ثبت کنید و پس از بررسی خرید توسط کارشناسان ازکی، در اولین فرصت با شما تماس گرفته خواهدشد.
مراحل خرید بیمه تکمیلی انفرادی/خانوادگی به شرح زیر می‌باشد:
مرحله اول: در ابتدا خریدار بیمه پس از انتخاب گزینه انفرادی، اطلاعات اولیه از جمله سن بیمه‌شده و نام بیمه‌ پایه خود را وارد کرده و پس از تایید اطلاعات وارد شده، به مرحله بعد هدایت می‌شود.
در صورتی که خریدار بیمه تکمیلی، بیمه‌ پایه نداشته‌باشد می‌بایست گزینه ” بیمه‌ پایه ندارم ” را انتخاب نماید.
مرحله دوم: با توجه به اطلاعات ورودی خریدار بیمه، فهرستی از طرح‌های بیمه تکمیلی نمایش داده می‌‍شود که با مقایسه قیمت‌ها، پوشش‌ها و سقف تعهدات هرکدام از آن‌ها، خریدار بیمه می‌تواند طرح موردنظر خود را سفارش دهد.
مرحله سوم: در این مرحله مشخصات اولیه خریدار بیمه و سقف هریک از تعهدات طرح موردنظر او نمایش داده می‌شود که در صورت تایید اطلاعات، خریدار بیمه به مرحله بعدی وارد خواهدشد. همچنین می‌تواند برای تغییر طرح خود به مرحله قبل بازگردد.
مرحله چهارم: خریدار بیمه اطلاعات کامل خود را اعم از نام، نام خانوادگی، شماره تماس، آدرس محل سکونت، کدملی و کدپستی خود را در این مرحله وارد می‌کند.
مرحله پنجم: پس از ورود به مرحله پنجم خریدار بیمه باید دو فرم پرسشنامه گواهی سلامت و پیشنهاد بیمه تکمیلی را دانلود کرده و گزینه تایید اطلاعات را انتخاب نماید.
مرحله ششم: در مرحله آخر با دریافت شماره، مبلغ و تاریخ ثبت سفارش، فرآیند خرید به پایان و تایید نهایی خواهدرسید و در اولین فرصت کارشناسان ازکی برای پیگیری سفارش خریدار بیمه، با ایشان تماس خواهندگرفت.

 

فرانشیز بیمه تکمیلی:

اگر بیمه‌شده از دفترچه درمانی بیمه‌ پایه استفاده نکند، بین 10 تا 30 درصد کل هزینه‏‌های درمانی بیمارستانی، جراحی، زایمان و سایر هزینه‌های تحت پوشش، تحت عنوان فرانشیز به عهده بیمه‌شده خواهد بود.
در غیر این‌ صورت فرانشیز معادل سهم بیمه‌ پایه و حداقل 30 درصد خواهد بود.
بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت حق‌بیمه اضافی و خرید پوشش فرانشیز، صرفا‌ فرانشیز هزینه‌های بیمارستانی، جراحی عمومی و تخصصی و زایمان را پرداخت نکند و فرانشیز این بخش از پوشش‌ها به عهده بیمه‌گر باشد.
فرانشیز می‌تواند طبق توافق بیمه‌گر و بیمه‌گذار تعیین گردد. توجه داشته باشید که در هر صورت حداقل فرانشیز 10 ‌درصد است که قابل بیمه شدن نیست.

برای استعلام، جواب سوالات شما

اینجا کلیــــک کنید